Skip to content
Treningi personalne dla każdego, kto chce osiągnąć szczyt sprawności zyskując zdrowie i czas

Podstawowy błąd biegacza?

„Pokażcie mi człowieka, który ma kiepską technikę biegową, a ja pokażę wam człowieka, którego karierę przedwcześnie przekreślą kontuzje.” (Alberto Salazar)

Bieganie jak każda inna forma ruchu wymaga od nas pewnych umiejętności.

NIE, nie jest tak że z prawidłową techniką biegania się rodzimy. TAK, są jeszcze spotykane przypadki, szczególnie w Afryce gdzie dzieci od najmłodszych lat biegają boso i dzięki temu naturalnie przez powtarzalność kształtują prawidłową mechanikę ruchu jednak spójrzmy prawdzie w oczy, gdzie w Polsce dzieci biegają na boso?

Z braku naturalnej drogi rozwoju (czytaj brak dostatecznej ilości chodzenia i biegania boso) człowiek nie umie biegać. Tym samym nie mając prawidłowej techniki popełnia pewne klasyczne błędy, które najczęściej skutkują popularnymi kontuzjami.

„Bieganie to ruch cykliczny, więc każdy wyuczony błąd w technice jest powielany podczas każdego cyklu. Dlatego też biedny poszukiwacz zdrowia z każdym krokiem biegu nadweręża swoje ścięgno Achillesa, mięśnie albo więzadła. W rezultacie, zamiast wzmacniać te części swojego aparatu ruchowego, wyrządza sobie niemal nieodwracalną krzywdę.” (dr. Romanov)

Podstawowy błąd

Jednym z podstawowych błędów jest bieganie przez piętę (patrz filmik).

Inaczej pisząc, w momencie stawiania stopy podczas lądowania, najpierw kontakt z podłożem zalicza pięta, a później reszta stopy. Jest to fundamentalny błąd.

Heel striking is a detrimental mechanical fault as it creates a tremendous amount of breaking forces onto the body.” (Jeff Moyer)

Pierwsze prawo termodynamiki mówi że energia w przyrodzie nie ginie… w momencie lądowania możemy wykorzystać istniejącą energię do napędzania nas lub jak to ma miejsce w przypadku lądowania na pięcie (patrz filmik), dużą cześć energii pochłania nasze ciało (Achilles, piszczel, kolano, biodro, dolny odcinek kręgosłupa).

„prawidłowa technika biegu wymaga lądowania na przedniej części stopy, a nie na pięcie.”(dr. Romanov)

Co ważne w tym miejscu należy podkreślić że nie chodzi o bieganie na palcach. Zachęcam do prześledzenia na YouTube najlepszych biegaczy na świecie i ich techniki w zwolnionym tempie (na poniższym filmiku macie trzech najlepszych, długodystansowych biegaczy obecnych czasów).

 

„Chodzi o to, że nieprawidłowa interakcja z podłożem jest źródłem większości odnoszonych podczas biegu urazów. Do tej kategorii błędów biegowych zalicza się: zbyt długi krok, przy którym stopa opada na ziemię daleko przed resztą ciała; lądowanie na wyprostowanej nodze oraz lądowanie na pięcie” (Brian Mackenzie)

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przyjrzeli się odsetkowi kontuzji u ścigających się długodystansowców. Liczba urazów okazała się szokująca: trzech na czterech biegaczy co roku cierpiało na umiarkowane bądź poważne dolegliwości związane z bieganiem. Zaś szczególną wymowę miało odkrycie, że lądowanie na pięcie było przyczyną większości udokumentowanych urazów. Naukowcy podsumowali to spostrzeżenie następująco:
„Ci, którzy lądują na pięcie, średnio dwukrotnie częściej cierpią na urazy związane z chronicznym przeciążeniem układu ruchu niż ci, którzy lądują na przodostopiu”*

* https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22217561

 

Pozdrawiam
Michał Andryszczyk

 

Bibliografia:

  •  „Bieganie metodą POSE” Nicholas Romanov
  •  „biegacz niezłomny” T.J. Murphy, Brian Mackenzie
  • „Urodzeni Biegacze” Christopher McDougall
  • „14 minut” Alberto Salazar
  • „Dogonić Kenijczyków” Adharanand Finn
  • The Manual, vol. 1 – Matt Thome, Jay DeMayo