Skip to content
Treningi personalne dla każdego, kto chce osiągnąć szczyt sprawności zyskując zdrowie i czas

3 kluczowe sposoby radzenia sobie ze stresem podczas kwarantanny

Sytuacja w kraju i na świecie jest bardzo stresująca. Chciałbym przypomnieć kilka kluczowych dla zdrowia faktów, które mogą skutecznie obniżyć poziom stresu podczas kwarantanny!

„Stres zwiększa ryzyko zapadnięcia na choroby, które sprawiają, że jesteś chory, a jeśli już złapałeś chorobę, stres zwiększa ryzyko, że twój układ obronny sobie z nią nie poradzi” (1)

W tym czasie warto sobie regularnie przypominać i korzystać ze sprawdzonych sposobów radzenia sobie ze stresem. Tych sposobów jest sporo, chciałbym dziś przypomnieć trzy moim zdaniem bardzo ważne:

Kluczowe sposoby na stres podczas kwarantanny (i nie tylko)

Wsparcie społeczne

1️⃣„Wsparcie społeczne” – w czasie kwarantanny i odosobnienia, wyjątkowego znaczenia nabiera właśnie czynnik wspierania się wzajemnie. Prof. Sapolsky w swojej kultowej książce na temat stresu napisał: 

„ często jednym z najsilniej redukujących stres właściwości wsparcia społecznego jest jego DAWANIE, bycie potrzebnym”

Wiele osób w tym czasie jest odizolowana od tego fundamentalnego uczucia jakim jest wsparcie społeczne. Dzięki technice mamy wyjątkowe możliwości, które w zasadzie nas nie kosztują, a możemy komuś zmniejszyć poziom stresu i pośrednio przyczynić się do zmniejszenia ryzyka choroby (lub zmniejszyć jej wpływ, o ile już się pojawi). Jak?

📞zadzwoń 

📝Napisz

Wystarczy nam izolacja fizyczna, nie izolujmy się psychicznie, wszystkim nam to wyjdzie na zdrowie.

Wysiłek fizyczny

2️⃣Wysiłek fizyczny – prof. Sapolsky od tego zaczyna listę sposobów walki ze stresem i sam stosuje ją najczęściej. Większość z nas wie o tym, że ćwiczenia fizyczne redukują poziom stresu. Wszystko się zgadza, ale… (jak to często się mówi, liczy się to co następuje po stwierdzeniu „ale” 😀):

  • ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój i tłumią reakcję stresową jedynie przez kilka godzin do jednego dnia po ćwiczeniu;
  • Ćwiczenia fizyczne obniżają stres tak długo, jak długo chcesz ćwiczyć. Jeśli szczury dobrowolnie biegają w kołowrotku, to ich zdrowie poprawi się w wielu zakresach. ZMUŚ je do ćwiczeń, nawet przy rytmach muzyki tanecznej, a ich zdrowie się pogorszy;
  • Badania wyraźnie pokazują, że ćwiczenia tlenowe są dla zdrowia korzystniejsze niż beztlenowe;
  • Ćwiczenia fizyczne muszą być wykonywane regularnie przez dłuższy czas;
  • Nie przesadzaj. Za dużo może być równie szkodliwe, co za mało.

 

Podsumowując ten punkt, mimo że mamy kwarantannę to ministerstwo ustosunkowało się do zapytania o możliwość uprawiania aktywności fizycznej na zewnątrz odpowiadając:„Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).”

UŚMIECH

3️⃣Ostatnią moją propozycją na obniżenie stresu jest… UŚMIECH. idąc za wybitnym polskim uczonym prof. Jerzym Vetulanim:

„jeśli uśmiechamy się, nawet sztucznie, to nasz mózg myśli, że naprawdę się cieszymy, i „wysyła” nam endorfiny, które rzeczywiście poprawiają nastrój”(2)

Śledząc mój profil na Fb (na dole strony macie ikonkę Fb i instagram, po których naciśnięciu przeniesie was tam), widzicie że lubię zabawne rzeczy, między innymi dlatego właśnie, że zdaję sobie sprawę z leczniczych właściwości płynących ze śmiechu. Jak widać z powyższego cytatu wystarczy symulować uśmiech, a już organizm pozytywnie reaguje.

Podsumowując

Mimo obostrzeń, utrzymujmy kontakty z przyjaciółmi, pomagajmy sobie nawzajem, uprawiajmy zdrową aktywność fizyczną i nie zapominajmy o uśmiechu.

 

ps

Pamiętajcie również o podstawach

 

Pozdrawiam serdecznie 

Michał Andryszczyk

Bibliografia:

(1) „Dlaczego zebry nie mają wrzodów” Robert M. Sapolsky

(2) „Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg” Jerzy Vetulani