Suplementacja w szermierce to coraz częściej poruszany temat… na każdym kroku jesteśmy zalewani reklamami, jak to jedna tabletka jest wstanie załatwić wszystkie problemy…
Niestety, nie jest tak kolorowo jak próbują nam wmówić reklamy…
Z resztą sami obejrzyjcie się wokół… Polacy są w ścisłej czołówce kupujących suplementy diety. Jaki z tego efekt? Nigdy nie byliśmy w tak słabej formie.
Dlaczego?
Odpowiedź oczywiście jest wieloskładnikowa, jednak często prostsza niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Zamiast skupić się na podstawach szukamy świętego graala – pigułki, która załatwi wszystkie nasze problemy. Niestety w dietetyce (jak i całym sporcie) nie ma dróg na skróty.
Co w takim razie robić?
Tam gdzie nie ma dróg na skróty trzeba iść pewną i sprawdzoną trasą, czyli nic innego jak postawić na podstawy, które w 90% są w stanie zbudować mistrzowską formę! O czterech fundamentach zdrowia pisałem tu! Koniecznie przeczytaj, a dodatkowa suplementacja zniknie z twojej listy spraw potrzebnych do osiągnięcia sukcesu.
Teraz kilka rad:
1.
„The best anabolic is water.”
Uwierzcie mi, czym szybciej zrozumiecie hasło powyżej tym szybciej zmieni się wasza forma. Woda jest w stanie załatwić naprawdę dużo waszych problemów! Bez wody nic w organizmie nie jest w stanie działać. Zachęcam przy okazji przeczytaj mój wpis na temat izotonikow 👌.
2.
„Did you eat breakfast? If not, don’t ask me anything
about nutrition.”
Drugim kluczowym elementem układanki zwanej suplementacją są zdrowe posiłki. Tyle. Koniec kropka. Bo czym są suplementy diety jak nie sproszkowaną wersją (najczęściej z dodatkiem niepotrzebnej chemii) tego co mamy w pożywieniu. Jak to powinno wyglądać? Proszę bardzo:
- 5-6 posiłków dziennie;
- tylko naturalne składniki;
- Każdy posiłek powinien składać się z:
a) naturalne węglowodany – występują we wszystkich produktach zbożowych, owocach, miodzie, i w niewielkiej ilości w warzywach. Według WHO powinny stanowić 50-75% składników diety, z tego 80% powinno pochodzić z węglowodanów złożonych, a tylko 20% z ww. prostych.
Przypomnę! Szermierka jest w 80% sportem opartym na procesach beztlenowych! Tym samym głównym źródłem energii są węglowodany!
Źródło: ziemniaki, bataty, kasze, ryż, makaron, płatki owsiane, chleb, owoce;
b) pełnowartościowe białka – W przypadku sportowców dyscyplin wytrzymałościowych zaleca się by białko stanowiło ok 20% dobowego zapotrzebowania kalorycznego. Natomiast w sportach szybkościowo – siłowych (szermierka) nie mniej niż 25% zapotrzebowania energetycznego.
Źródło:
c) zdrowe tłuszcze – Według WHO/FAO minimalne spożycie tłuszczów w diecie to 15% dobowego zapotrzebowania energetycznego, a maksymalne do 35%.
źródło:
3.
„now we all know every diet fails until it becomes a lifestyle and habit”
Punkt trzeci może nie jest aż tak ważny patrząc krótko terminowo, ale biorąc pod uwagę szerszą perspektywę, czyli zdrowe życie, ważne jest aby nie podchodzić do jedzenia przez pryzmat jakiejś konkretnej diety. Nie chodzi o to aby okresowo katować się jakimiś dziwnej treści dietami, a o stworzenie zdrowych nawyków, które pozwolą wam zachować formę i zdrowie przez cały czas.
Podsumowując:
Jeśli nie jesteś PEŁNOLETNIM zawodnikiem kadry Polski lub zawodowym sportowcem, nie patrz w stronę pułki z odżywkami. Zacznij od poukładania swoich nawyków żywieniowych (woda, ilość i jakość posiłków!), a obiecuję osiągniesz lepsze wyniki, niż biorąc jakiekolwiek magiczne pigułki/proszki.
Inaczej sprawa się ma w przypadku pełnoletniej elity sportowców (czyli właśnie np kadry Polski). Suplementacja w szermierce, jak i ogólnie w sporcie na tym poziomie to już oddzielny temat. Przede wszystkim dotyczy to garstki wybitnych jednostek, które podstawy już mają w dużym stopniu ogarnięte. W tym wypadku są momenty, gdzie bez odpowiednich, dodatkowych suplementów będzie ciężko rywalizować na światowym poziomie. O tym, jak i czym można wspomóc formę szermierza w następnej części.
Na koniec bardzo konkretny cytat:
„In nutrition, the formula is a little harder. I live by this two-part mantra: If it works immediately, it’s illegal. If it works quickly, it’s banned. Again, I’d recommend setting up a standard eating plan.” Dan John
Bibliografia:
- Zydek G., Michalczyk M., Zając A.(2017)„Nowe trendy w żywieniu i suplementacji osób aktywnych fizycznie” (AWF Katowice)
- Wendler J. (2017), „5/3/1 Forever”
- John D. (2009) „Never let go” (On Target Pubns)